اخباراداره آموزش وپرورش استثنایی بوشهر

ارائه اخبار رویدادها وبرنامه ها،ارائه مقالات تخصصی تجزیه وتحلیل مسایل کودکان ودانش آموزان استثنایی

تشكيل كارگاه زبان انگليسي براي دبيران متوسطه حرفه اي

با همكاري واحد آموزش وضمن خدمت مديريت ، كارگاه آموزشي دبيران زبان انگليسي دوره متوسطه حرفه اي در بوشهر برگزار شد. در اين دوره كه به مدرسي آقاي عليرضا كريمي در روز دوشنبه 30/۹/88برگزارگرديد 12 نفر از دبيران در مركز آموزشي مهارتهاي حرفه اي كوشا شركت نمودند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۳۰ساعت 12:3  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

تامين اعتبار خريد وسايل ورزشي

با پيگيري واحد پيشگيري ،تشخيص ،توانبخشي وامور فرهنگي  و تربيت بدني و همكاري معاون محترم پرورشي و گروه تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش استان مبلغ7000000ريال اعتبار جهت خريد وسايل ورزشي مدارس استثنايي در نظر گرفته شد. توزيع اين مبلغ بر اساس آمار دانش آموزان هر مدرسه صورت گرفت و مديران مي توانند با دريافت معرفي نامه به فروشگاه ورزشي سازمان آموزش وپرورش استان مراجعه و نسبت به خريد اقلام مورد نياز خود بر اساس مبلغ مشخص  شده اقدام نمايند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۹ساعت 9:6  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

برگزاری جلسه مدیران مدارس استثنایی استان در پژوهشگاه معلمان

جلسه آذر ماه مدیران استثنایی استان فردا ۲۹/۹/۸۸در محل پژوهشگاه معلمان بوشهر برگزار می شود .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۸ساعت 12:16  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

ارسال پیام مدیر آموزش وپرورش استثنایی استان به مدیر شبکه 2 صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

خانم حمایتی مدیر آموزش وپرورش استثنایی استان طی نامه ای به آقای فرجی مدیر شبکه ۲ صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بابت حضور گروه هنری فتیله و اجرای برنامه در روز جهانی معلولین برای دانش آموزان استثنایی استان به صورت رایگان تشکر کرد . متن نامه به این شرح است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۸ساعت 10:27  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

پیام مدیر آموزش وپرورش استثنایی استان به مناسبت فرارسیدن ماه محرم

مدیرآموزش و پرورش استثنایی استان طی پیامی به کلیه دوستداران و عاشقان اهل بیت فرارسیدن ماه محرم ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان را تسلیت گفت .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۸ساعت 8:7  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

السلام علیک یا ابا عبدا...الحسین

فرارسیدن ماه محرم بر تمامی آزادگان جهان تسلیت باد

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۸/۰۹/۲۷ساعت 12:20  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

دیدار مدیر آموزش و پرورش استثنایی با آیت ا... صفایی بوشهری

در تاریخ 22/9/88 طي دیداری که توسط خانم حمایتی مدیرآموزش و پرورش استثنایی استان با آیت ا... صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه دراستان وامام جمعه بوشهر صورت گرفت  مسائل ،مشکلات و برنامه های مدیریت آموزش و پرورش استثنایی استان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت . در این دیدار خانم حمایتی به بیان وضعیت فعلی و کمبودهای آموزش وپرورش استثنایی استان پرداختند که مورد توجه حضرت آیت ا...صفایی بوشهری قرار گرفت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 22:48  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

بازدید از مرکز شهید تندگویان شهرستان جم

به منظور بررسی وضعیت تحصیلی دانش آموزان تلفیقی آسیب دیده شنوایی ، کارشناس مسئول تشخیص و توانبخشی ، کارشناس دانش آموزان آسیب دیده شنوایی و کارشناس امتحانات به همراه کارشناس آموزش جم از مدرسه شهید تندگویان جم بازدید کردند . طی این بازدید پیگیری وضعیت تحصیلی دانش آموزان تلفیقی و بررسی میزان و نوع ارتباط با سایر دانش آموزان مورد توجه قرار گرفت .که خوشبختانه وضعیت آموزشی دانش آموز مورد نظر مناسب و رضایت مسوولین مدرسه از وی عالی بود.ضمن این که دانش آموز دیگری نیز از طرف مدرسه معرفی شد که مشکل جسمی داشت که وضعیت وی مورد بررسی قرار گرفت .

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 22:40  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

بازدید ازآموزشگاه استثنایی بلال جم

در تاریخ 18/9/88 از مرکز آموزش استثنایی بلال جم بازدید به عمل آمد در این بازدید که توسط کارشناس مسئول تشخیص و توانبخشی ، کارشناس امتحانات و کارشناس آسیب دیده شنوایی به همراه کارشناس آموزش مدیریت شهرستان جم جناب آقای نوروزی انجام شد ، بررسی پرونده های تحصیلی دانش آموزان ، بازدید از کلاس ها و بررسی وضعیت آموزشی دانش آموزان ، فضا، امکانات ، مسایل و مشکلات مدرسه مورد بررسی قرار گرفت و همچنین مسائل و مشکلات رفتاری دانش آموزان با مشاور نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و راهکار و پیشنهاد های لازم ارائه شد  . آموزشگاه که از طرف شرکت گاز در اختیار آموزش وپروش ومدرسه قرارداده شده است در ساختمانی دو طبقه  قرار دارد که با توجه مشکلات خاص دانش آموزان دارای نیاز های ویژه ، مشکلاتی را برای آنان به وجود می آورد که خوشبختانه این مساله مورد توجه مدیریت آموزش وپروش  شهرستان نیز قرار گرفته و به عنوان مهمترین اولویت عمرانی در صورت تامین اعتبار  برای ساخت قرار دارد.  

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 22:24  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

دیدار کارشناسان مدیریت آموزش و پرورش استثنایی استان با معاون آموزشی مدیریت شهرستان جم

در تاریخ 19/9/88 کارشناسان مدیریت آموزش و پرورش استثنایی ، به منظور تشکر از همکاری مدیریت شهرستان و بررسی مسائل و مشکلات آموزشگاه استثنایی بلال جم با آقای رفیع پور معاون آموزشی شهرستان جم دیدار نمودند . ساخت مدرسه استثنایی از محل اعتبارات آموزش و پرورش شهرستان با توجه به مشکل جدی فضای فعلی آموزشگاه مورد تاکید آقای رفیع پور قرار گرفت . 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 22:14  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

بازدید کارشناسان مدیریت ازآموزشگاه استثنایی امید گنگان

در راستای ادامه برنامه های بازدید از مدارس به منظور برسی وضعیت آموزشی ، توانبخشی وفرهنگی در تاریخ 19/9/88 از مرکز آموزش استثنایی امید بازدید به عمل آمد. در این بازدید که توسط کارشناس مسئول تشخیص و توانبخشی ، کارشناس امتحانات و کارشناس آسیب دیده شنوایی انجام شد ، بررسی پرونده های تحصیلی دانش آموزان ، بازدید از کلاس ها و بررسی وضعیت آموزشی دانش آموزان ، فضا ،امکانات ،مسایل و مشکلات مدرسه مورد توجه قرار گرفت .
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 22:9  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

دیدار کارشناسان مدیریت آموزش و پرورش استثنایی استان با مدیرآموزش و پرورش شهرستان کنگان

طی دیداری که مصطفی مجدیان خو  کارشناس مسئول تشخیص و توانبخشی ، آقای کریمی کارشناس دانش آموزان آسیب دیده شنوایی و آقای قلندری کارشناس امتحانات  در تاریخ 18/9/88  ، با آقای شریف مدیر آموزش و پرورش کنگان به عمل آمد ضمن ابلاغ سلام مدیر آموزش و پرورش استثنایی استان از  زحمات و همکاری صمیمانه مدیریت شهرستان بابت توجه ویژه به مدارس استثنایی تشکر و برنامه های مدیریت تشریح شد . در این دیدار آقای شریف ، توجه ویژه به دانش آموزان استثنایی را مورد تاکید قرار دادند و اعلام نمودند که دیدار مداوم و مستمر مسئولین سایر نهادهای شهرستان و آموزش و پرورش ، اجرای برنامه در مدارس استثنایی و راه اندازی دوره پیش حرفه ای از جمله اقدامات مدیریت شهرستان در راستای خدمت رسانی به این دانش آموزان بوده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 22:4  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

از زبان معلولین(مقاله ادبی به مناسبت 12آذر روز جهانی معلولین)

به نام خدايي كه شكوه وعظمت خو درا آن گاه به تماشا گذاشت كه انسان را آفريد تا انسان باشد وآزاد .خدايي كه مر ا نيز آفريد تا بنده بر گزيده او باشم .مرا برگزيد تا مانند ديگران نباشم بلكه خودم باشم وخودم . مي دانم من عزيز ودردانه ي آفريدگار خويش هستم ، چرا كه او به همه ثابت كرده كه فقط از عزيز دردانه هايش سخت  امتحان مي گيرد وچه نمره خوبي هم به آنان مي دهد . مگر در آن طوفان، كشتي نوح ر ا به سر منزل مقصود نبرد؟مگر طفلي كوچك وبي سرپناه چون موسي را در رود نيل همراهي نكرد؟ مگر آتش را بر ابراهيم گلستان نكرد؟ مگر چاقوي تيز وبران را با گلوي اسماعيل مهربان نساخت ؟ مگر يوسف را از چاه حسد و هوس و زندان سر بلند بيرون نياورد ؟ مگر به پاس تمام زجرهايي كه پيامبر بزرگ اسلام در راه دين هميشه جاويد اسلام كشيد او را به معراج نبرد؟

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:28  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

احاديث وروايات خاص از معصومين در باره كودكان

حضرت رسول اكرم : كسي كه نابينايي را چهل قدم راهنمايي كند گناهان او آمرزيده مي شود.

حضرت رسول اكرم (ص ) : كسي كه ناتوان و معلول را در كارهايش ياري دهد خداوند او را ياري كند و در  روز قيامت بر او فرشتگاني مي گمارد كه او را از خطرات منازل آخرت محافظت نموده و او را سالم به بهشت مي رسانند . نابينايي به نديدن چشم نيست .

حضرت رسول اكرم ( ص) : هر كه نابنايي را به مكان يا خانه اش يا برآوردن نيازهايش راهنمايي نمايد ، تا هنگامي كه از او جدا مي شودبا هر گامي كه بر مي دارد خداوند پاداش آزاد كردن برده اي را برايش مي نويسد و فرشتگان بر او درود مي فرستند و هر كه نيازي از نيازهاي نابينايي را بر آورده سازد و براي انجام آن گام بر دارد تا آن را بر آورد ، خداوند از دو چيز رهايش بخشد: از دوزخ ونفاق و هفتاد هزار حاجت را در دنيا برايش بر آورده سازد و پيوسته در رحمت خدا غرق است تا باز گردد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:22  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

مقاله :ميم مثل معلوليت ، مثل ...(به مناسبت 12آذرروزجهاني معلولين)

 

در سال 1992ميلادي مجمع عمومي سازمان ملل متحد بر اساس قطعنامه 3/47، روز سوم دسامبر مطابق با 12 آذر را به عنوان روز جهاني معلولان به جهانيان معرفي كرد. هدف از برگزاري مراسم سالانه ي اين روز در سراسر جهان ، افزايش آگاهي و شناخت هر چه بيشتر و بهتر مسايل وحقوق افراد معلول و بسيج همگاني افراد با( يا) بدون ناتواني در سطح ملي وبين المللي براي حمايت عملي بيشتر از معلولان  است .

بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت در حال حاضر بيش از 600ميليون فرد معلول (تقريباً 10درصد جمعيت جهان ) در نتيجه نارسايي ها ي ذهني جسمي يا حسي در جهان وجود دارند كه حدود 80درصد از آنان در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي كنند. و اين در حالي است كه به دليل فقر فرهنگي ، سوء تغذيه ، عدم رعايت مسايل بهداشتي ، بيماري ، مخاطرات زيست محيطي ، بلاياي طبيعي ، سوانح ، جنگ وبسياري دلايل ديگر بر آورد مي شود كه تا سال 2050بر تعداد افرادي كه  به معلوليت هاي شديد دچار مي شوند به شدت افزوده مي شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:20  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

بیشتر بدانیم

*يكي از اهداف اجراي مراسم 12 آذر (روز جهاني معلولين )اصلاح نگرش جامعه نسبت به افراد داراي نياز هاي ويژه است .

*با نگرش مثبت مي توان براي دانش آموزان داراي نيازهاي ويژه موفقيت را فراهم ساخت .

*بدون ترديد معلولين تلاشگر براي جامعه ارزش بيشتري دارا هستند تا اين كه معلولين را به حاشيه جامعه برانيم.

*از زبان يك معلول:من مي خواهم استعدادهاي مرا ببيني و باور كني كه پروردگار مهربان در وجود تك تك انسان ها هديه ارزشمندي به نام اراده به وديعه نهاده است تا امتحان شويم و بالاخره مسير زندگيمان را بيابيم.

*از زبان يك كودك معلول : من هم مثل كودكان ديگر حق شادي ، بازي ولذت بردن از دوست داشتن را دارم .

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:16  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

برنامه هاي آتي مدیریت آموزش وپرورش استثنایی استان بوشهر

۱- برنامه ريزي جهت اصلاح نگرش جامعه نسبت به معلولين

2- توسعه و جذب دانش آموزان تلفيقي واجد شرايط

3-توسعه وگسترش مركز اختلالات يادگيري

4- بازديد مديران از استان هاي هم جوار

5- تشكيل گروه آموزشي جهت اجراي طرح ايده هاي نو ، آوزشي پويا

6- شناسايي وشناساندن دانش آموزان داراي نيازهاي ويژه

7- تهيه كتاب آشنايي با معلمان ومدارس استثنايي استان

8-برگزاري همايش خيرين و انجمن اوليا ومربيان

9- برنامه ريزي جهت احداث كلينيك توانبخشي (گفتار درمان ، كاردرمان ، شنوايي سنج و...)

10-برنامه ريزي جهت احداث سالن ورزشي براي دانش آموزان

۱۱- برنامه ریزی جهت احداث مدرسه جدید درشهرهای بوشهر ، برازجان

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:15  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

تعداد دانش آموزان تحت پوشش در گروههای مختلف

نوع معلوليت

دختر

پسر

جمع

داراي نيازهاي ذهني

305

493

798

آسيب ديده شنوايي

77

69

146

آسيب ديده بينايي

13

7

20

جسمي - حركتي

7

7

14

چند معلوليتي

6

8

14

اوتيسم

3

1

4

جمع

411

585

996

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:14  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

وضعيت موجودمدیریت آموزش وپرورش استثنایی استان بوشهر

گروه هاي تحت پوشش خدمات  آموزشي وخدمات توانبخشي مديريت در حال حاضر عبارتند از : دانش اموزان داراي نيازهاي ويژه ذهني ، دانش آموزان داراي آسيب ديده بينايي ، شنوايي، جسمي حركتي ،دانش آموزان چند معلوليتي ، اختلال رفتاري و يادگيري كه 23 مركز آموزشي به صورت مستقل از پايه آمادگي تا متوسطه (نزدیک به ۱۰۰۰دانش آموز)در سطح استان عهده دار انجام وظايف محوله در ارايه خدمات آموزشي و توانبخشي به آنها مي باشند .ضمن اينكه 100نفر از د انش آموزان نيز به صورت تلفيقي درمقاطع تحصيلي مختلف درمدارس عادي از خدمات آموزشي،مشاوره اي وتوانبخشي اين مديريت در قالب معلم رابط استفاده مي كنند.همچنین مرکز اختلات یادگیری شهر بوشهر نزدیک به ۵۰نفر از دانش آموزان عادی را که دارای اختلال در درس خاصی مثلاْ ریاضی یا فارسی ودیکته را می باشند آموزش می دهد. بايد به اين نكته هم اشاره كرد كه تمامي همكاراني كه وظيفه خدمت به اين كودكان را بر عهده دارند دوره هاي كاملاً تخصصي را گذرانده اند .ضمن اينكه اكثر قريب به اتفاق همكاران داراي مدرك تحصيلي ليسانس وبالاتر ورشته هاي مرتبط با اين دانش آموزان مي باشند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:13  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

آشنايي بامديريت آموزش وپرورش استثنايي استان بوشهر

اهداف سازمان آموزش وپرورش استثنايي

۱-طراحي سيستم آموزشي پرورشي وتوانبخشي به نحوي كه ناتواني هاي ذهني و جسمي اين دانش آموزان جبران شود.

۲- تغيير واصلاح مداوم آموزش و پرورش استثنايي با توجه به روش هاي نوين در جهان

۳-تحت پوشش قرار دادن كليه دانش آموزان داراي نيازهاي ويژه

۴- كمك به پيشگيري از بروز ناتواني هاي جسمي و ذهني قبل از تولد ، هنگام تولد وبعد از تولد از طريق بالا بردن سطح آگاهي عمومي در زمينه بروز عوامل معلوليت ها وخصوصيات كودكان استثنايي و...

به منظور دستيابي به اهداف فوق كه در اساسنامه سازمان آموزش وپرورش استثنايي قيد شده وبه تصويب مجلس  محترم شوراي اسلامي در سال 69 رسيده است  بر اساس تعداد دانش آموزان تحت پوشش چارت سازماني مديريت هاي آموزش وپرورش استثنايي تعريف شده كه واحدهاي ذيربط در امور مختلف آموزشي  ، توانبخشي  ، امور فرهنگي وتربيتي و...بر اساس دستورالعمل هاي مدون اقدام مي نمايند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۶ساعت 19:10  توسط مصطفی مجدیان خو  | 

گزارش اقدامات انجام شده جهت برگزاری روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین فرصتی است برای معلولین ودست اندرکاران امور مربوط به آنان تا بتوانند توانمندیها و نیازهای این گروه از افراد جامعه را به سمع و نظر دیگران برسانند.در این میان کودکان و دانش آموزان دارای نیازهای ویژه از جایگاهی خاص برخوردار هستنند.کسانی که شاید به نوعی بتوان گفت هنوز به مرحله ای نرسیده اند که بتوانند حق خود را بشناسند و آن را مطالبه کنند ،بر همین اساس وظیفه مسوولین و دست اندرکاران امر تعلیم و تربیت آنان است تا این کودکان و دانش آموزان را به جامعه معرفی کنند و درصدد برآیند تا نگرش جامعه نسبت به این افراد اصلاح شده و جامعه بتواند با در نظر گرفتن نیازهایشان همراه و یاری دهنده به این افراد باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۲۲ساعت 13:56  توسط مصطفی مجدیان خو  |